SPLOŠNO O UNESCU

Mednarodna organizacija UNESCO je po drugi svetovni vojni organizirala gibanje za načrtno vplivanje na mlade ljudi, da bi v njihovih glavah in srcih krepili znanje in pripravljenost za medsebojno sprejemanje in prijateljsko povezovanje. Unesco je spodbudil organizirano povezovanje med šolami, njihovi programi, učenci in učitelji.

Zveza UNESCO ASPnet (UNESCO Associated Schools Project Network) je nastala z namenom, da bi se šole med seboj povezovale in skupaj uresničevale temeljni UNESCO ASPnet cilj: da bomo združeni s skupnimi močmi uveljavljali kulturo miru in nenasilja, da bomo skrbeli za našo kulturno in naravno dediščino, da se bomo vsako leto spomnili mednarodnih dni in let, določenih s strani UNESCA.

V Sloveniji je bila prva šola vključena v mrežo Unesco šole ASPnet leta 1992.

OŠ CIRKULANE-ZAVRČ V UNESCO PROJEKTIH

Naša šola se je v UNESCO mrežo šol vključila v šolskem letu 2021/2022. V tem šolskem letu smo morali izpolniti vse pogoje in tako bomo lahko pridobili »nacionalni status UNESCO šole«.

V okviru UNESCA na naši šoli organiziramo različne ASPnet projekte in dejavnosti, ki jih razporejamo skozi vse leto in jih poskusimo vključiti v sam vzgojno-izobraževalni sistem. To so npr. dejavnosti, ki so smiselno razporejene čez vse leto, z njimi pa nadgrajujemo učno vsebino. Vključujemo se v projekte, ki prispevajo k celovitemu razvoju vsakega posameznika, učimo se o spoštovanju, strpnosti, kulturni različnosti, spoštovanju dediščine. Obeležimo tudi pomembne mednarodne dni, ki so določene s strani Unesca.

Cilji projekta in glavne naloge:

OŠ Cirkulane-Zavrč se trudi v vse svoje projekte vključiti štiri temeljna Delorsova načela, ki zavezujejo vse članice mreže UNESCO šol:

 • Učiti se, da bi vedeli.
 • Učiti se, da bi znali delati.
 • Učiti se, da bi znali živeti skupaj.
 • Učiti se biti.

UNESCO ASPnet ima tudi konkretne projekte in naloge:

 • obeleževanje mednarodnih spominskih dni, let in desetletij,
 • vzgoja za mir, strpnost in nenasilje,
 • skrb za zdravo in prijazno okolje,
 • skrb za kulturno dediščino,
 • medsebojno povezovanje in hkratno ohranjanje lastne identitete.

KAJ VSE SMO IZVEDLI V TEM ŠOLSKEM LETU 2021/2022?

Izpeljali smo tri UNESCO projekte:

 • Menjaj branje in sanje,
  • Obudimo pisanje pisem,
  • Mladi in mladi po srcu v sožitju.

Obeležili smo precej mednarodnih dni, določenih s strani UNESCA:

– dan učiteljev, dan strpnosti, dan boja prodi AIDS-u, dan spomina na žrtve holokavsta, svetovni dan knjige in še mnoge druge.

Ko bo šola sprejeta v nacionalno mrežo šol, bomo lahko uporabljali tudi uradni UNESCOv logotip, česar se zelo veselimo.

Šolska koordinatorica UNESCO projektov

Laura Mohorko Kumer, učiteljica slovenščine in zgodovine

(Skupno 317 obiskov, današnjih obiskov 1)